TEHDİT EDİLEN RESSAM GÖKHAN ASLAN: ÇARPITMA YAPILARAK HEDEF GÖSTERİLDİM

Ressam Gökhan Aslan, TÜYAP’ın İstanbul Kitap Fuarı ile birlikte ev sahipliği yaptığı İstanbul Sanat Fuarı’ndaki performansında “çarşafa hakaret ettiği” iddiasıyla sosyal medyadan tehdit edildi. 

DSC_0565

Aslan, tehditler nedeniyle endişeli olduğunu belirtti.

Aslan’ı tehdit edenler, Kürdistan coğrafyasındaki kadınların köle pazarında satılmalarını konu alan performansında “çarşafa hakaret ettiğini” öne sürdü.

Kadınların çarşaflı temsil edilmeleri nedeniyle “Çarşafı kötü gösterdiği” iddia edilerek hedef gösterilen Aslan, gazetemize yaptığı açıklamada, “Bu performansın çarşafa karşı olmadığını, Ortadoğu coğrafyasının gerçekliğini sembolize ettigini daha önce de belirtmiştim. Performansla ilgili çarpıtma yapılarak hedef gösterildim. Ailesinde çarşaflı insanlar olan biri neden çarşafı kötü göstersin ki?” diye konuştu.

Performansın tekrarlanmayacağını söyleyen Aslan, endişeli olduğunu ifade ederek, “Bilinçsiz insanlar her şeyi yapabilirler. Çarpıtmalardan etkilenenler olabilir. Tedirginim. Olanlara anlam veremiyorum” dedi.

Bir twitter hesabından, Aslan’ın TÜYAP’TA eserlerini sergilediği salonun ve yerin bilgileri verilerek, “İstanbullu duyarlı Müslümanlardan TÜYAP’taki verdiğimiz adrese gidip bu alçaklara hadlerini bildirmelerini rica ediyoruz!” denilmişti. (KÜLTÜR SERVISİ) (Fotoğraflar: Sıla Ağgül)

DSC_0551

TÜYAP’ta sergilenen performans, kadınların köle pazarlarında satılmasını anlatıyordu.

(8 Kasım 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: