İMPALA’DAN KONU ANLATIMLI RAP: ÖĞRENCİLER EDEBİYAT SINAVINA ONUN ŞARKILARIYLA HAZIRLANIYOR

Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) hazırlanırken edebiyat konularını daha kolay öğrenebilmek için bilgileri ritimle bir araya getiren İmpala’nın rap şarkıları, öğrencilerin sınava hazırlanmaları için kaynak oluşturdu. 

impala2

İmpala adıyla tanınan Özgür Özzeytin.

Hakan Güngör
twitter/bayhakangungor

Youtube’da “Edebiyatı Rap” listesi üzerinden şarkılarını paylaşan ve İmpala adıyla tanınan Özgür Özzeytin’in öğrenciler için bestelediği konu anlatımlı şarkıların her biri yüz binin üzerinde dinlendi.

Tanzimat, Servet-i Fünun, Milli Edebiyat konularını rap şarkısı haline getirerek öğrencilere sunan İmpala, öğrencilerin yazarları ve eserlerini akıllarında daha kolay tutmasını sağlıyor.

EZBER GEREKTİREN KONULAR İÇİN ŞARKILAR

İmpala, konu anlatımlı rap şarkılar yapma ihtiyacının lise öğrencisiyken ortaya çıktığını belirtiyor.

“LYS’ye hazırlanırken edebiyat alanında çıkacak olan şair, yazar ve eserlerinden sorumluyduk” diyen İmpala, “Anlamak üzerine değil, tamamen ezbere dayanan bu işi, müzik yardımıyla kolaylaştıracağımı düşündüm ve işe koyuldum” ifadelerini kullanıyor.

Kısıtlı vakitte ezberlemesi gereken konuların fazlalığının onu bu şarkıları yapmaya teşvik ettiğini vurgulayan İmpala, bu yöntemin kendisini Ege Üniversitesi’nde Sosyoloji bölümüne taşıdığının altını çiziyor.

Şarkılarının, öğrencileri klasik yöntemlerle ezber yapmanın sıkıcılığından kurtardığını söyleyen İmpala, “Ezber her öğrencinin korktuğu şeydir ve bunu daha kolay ve akılda kalıcı bir hale getirmek ancak müzik veya görsel materyallerle olacak bir iş. Ben müziği seçtim. Yaptığım müziği her zaman toplumsal bir fayda ve farkındalık sağlaması amacıyla icra ettim. Edebiyatla ilgili yaptığım şarkılar da rap müziğin gayet faydalı olacağını kanıtladı” diye konuşuyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN İLHAM

impala1Üniversiteyi kazanmasının ardından şarkılarını Youtube’da paylaşmaya karar veren İmpala, “Şarkıları sınava hazırlanan öğrencilerin fark etmesiyle birlikte kitle birden bire büyüdü” diyor.

Youtube’da öğrencilerin şarkılara “Şarkıyı ezberleyip edebiyattan geçmeyi düşünüyorum”, “LYS edebiyat denemelerinde Tanzimat, Servet-i Fünun ve Milli Edebiyat sorularında sıfır yanlış” gibi yorumlar yaptığı görülüyor.

İmpala’nın şarkıları sosyal medyada paylaşılmaya başlayınca, Youtube’da başka gençler de bu tür şarkılar yayınlamaya koyulmuş.

“KONU ANLATIMLI ALBÜM YAPMAK İSTİYORUM”

Bundan sonraki planının edebiyat konularıyla ilgili, konu anlatımlı bir albüm çalışması yapmak olduğunu vurgulayan İmpala, şunları söylüyor: “Edebiyat dışındaki ezber gerektiren bütün konularla ilgili de yapma fikri hala kafamda mevcut. Her nesil biraz daha fazla odaklanma problemi yaşıyor. Konsantre süresi ve derslere ilgisi her geçen zaman azalıyor ve başarı oranı da buna paralel olarak düşüyor gibi. Bunun önüne geçip öğrenmenin böyle bir yolunun da olduğunu gençlere hatırlatmak ve tanıtmak istiyorum.”

7 yıldır rap müzik yapan İmpala, Stabil ve Arman Yekta isimli iki arkadaşıyla birlikte “Agarta” grubu olarak yola devam ediyor. Solo albümü için çalışmalarını sürdüren İmpala,  2 yıl önce “Agarta 2”  isimli albümde yer almıştı.

İmpala’nın “Tanzimat Edebiyatı” şarkısı:

(Bu yazı, 9 Ocak 2017’de pervinkaplan.com’da yayımlanan röportajın geniş versiyonudur.)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: