MECLİS RAPORUNDA AÇIKLANMIYOR: MENTEŞE ADINI MUĞLA’YA KİM KOYDU

Muğla’nın büyükşehir belediyesi olması ile Merkez ilçeye verilen “Menteşe” adı tartışmalara neden olurken, İçişleri komisyonunun raporunda neden “Menteşe” dendiğine dair bir bilgi olmadığı ortaya çıktı.

Merkez ilçeye Muğla adı verilirken şehir halkına sorulmadı. (Fotoğraf Muğla Büyükşehir Bld. sitesinden alınmıştır.)

Merkez ilçeye Menteşe adı verilirken şehir halkına sorulmadı. (Fotoğraf Muğla Büyükşehir Bld. sitesinden alınmıştır.)

“Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” hakkında İçişleri Komisyonu Raporu’nda, Aydın Merkez ilçeye neden Efeler adı verildiği açıklanıyor. Efe kelimesinin anlamı ve tarihi ile birlikte “(…) Bu kahramanlığın anısına, Efelerin Aydın milli mücadelesindeki önemi ve yeri göz önüne alınarak, yeni kurulan ilçelerden birine Efeler adı verilmesi öngörülmüştür” denilirken, “Menteşe” ile ilgili bilgi bulunmuyor.

Kanunla ilgili rapor hazırlayan İçişleri Komisyonu’nda yer alan ve muhalefet şerhi koyan MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Haber Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Menteşe ismi Merkez ilçeye verilirken, Muğlalılara sorulmadı, herhangi bir tartışma ortamı yaratılmadı” dedi.

Mehmet Erdoğan, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Merkez ilçeye ‘Menteşe’ adının verilmesi hükümet kanadının kararıdır. Muğla’da, bu ilçenin adı ile ilgili açtıkları bir tartışma yok. Bunun yanı sıra, başka ilçe kurulsun mu, bu büyüklük doğru mu konusu da konuşulmadı. Bunlar karambolde yapılmış şeyler. Büyükşehir yaparak Muğla’ya iyilik mi, kötülük mü ediliyor, bunu da zaman gösterecek. Adli tatilin bitimiyle beraber, Anayasa Mahkemesi’nin büyükşehir kanunu ile ilgili nasıl bir karar vereceğini de bekleyeceğiz.”

Kanun tasarısında “Menteşe” adı “Muğla ilinde, Muğla Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, Muğla Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Menteşe ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur” ifadesi içinde geçiyor.

Muğla’ya büyükşehir statüsü kazandıran 6360 sayılı kanun 5 Aralık 2012’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmıştı.

(Bu haber 2 Eylül 2013’te Muğla Haber gazetesinde yayımlanmıştır.)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: