KÜTÜPHANE SAYILARINDA BÜYÜK ÇELİŞKİ: GERÇEK SAYI KAÇ?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verdiği okul kütüphanesi sayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) stratejik plan metninde verilen sayı arasında yaklaşık 10 binlik bir fark olduğu belirlendi. 

30429

Türkiye’deki okul kütüphanesi sayısı ile ilgili sağlıklı veriler bulunmadığı belirlendi.

Hakan Güngör

TÜİK istatistiklerinde Türkiye’de 27 bin 948 okul kütüphanesi olduğu belirtilirken, MEB’in 2015-2019 stratejik plan metninde 17 bin 914 rakamı verildi.

MEB’in istatistiklerinde kütüphanesi olan okul oranı yüzde 39.2 olarak gösterildi. Ancak aynı istatistiklerde gösterilen okul sayısının 56 bin 850 olduğu göz önüne alındığında, okullardaki kütüphane oranının yüzde 31 olduğu ortaya çıktı.

Konu ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı Aydın İleri, istatistiklerin inandırıcı olmadığını belirterek “Bu rakamlar sağlıklı sonuçlar değil. Okullarda kütüphane olup olmadığının tespiti müfettişler aracılığı ile yapılmıyor. Doğrudan okul müdürüne soruyor. Okul müdürleri de birkaç raflı odaları kütüphane olarak gösterebiliyor. İstatistikler bu yüzden çelişiyor. Çünkü sağlıklı bir değerlendirme yapılmıyor” diye konuştu.

İleri yaptığı açıklamada, kütüphane sayısının yetersizliğinin anayasal bir ihlal ve eğitimde eşitsizlik olduğunu vurgulayarak şu ifadelere yer verdi: “Çocuk hakları beyannamelerinde, sözleşmelerinde geçen; ‘Çocuğun bilimsel ve edebi bilgiye ücretsiz erişim hakkı’ engellenmektedir. Okullarında kütüphane ve kitap ile eğitim yaşamını sürdüren çocuklar ile hiç kütüphane kullanmayan kitap, kütüphane ve okuma kültüründen mahrum olan çocukların kişisel gelişim ve okul başarı seviyesi aynı olmayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bu eşitsizliği ortadan kaldırmakla yükümlüdür.”

(14 Eylül 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: