SENNUR SEZER’İ ŞAİR YAPAN EMEKÇİLERDİ

Sennur Sezer, TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda anıldı. Sezer’in eşi Adnan Özyalçıner’in de katıldığı söyleşide Doğan Hızlan, Eray Canberk ve Gülce Başer, Sezer ve şiirleri üzerine konuştu.

sennur-sezer

Sennur Sezer, 7 Ekim 2015’te hayatını kaybetti.

“Şiirin ve Umudun Yorulmaz İğnesi” Sennur Sezer, İstanbul Kitap Fuarı’nda anıldı.

Sezer’in eşi Adnan Özyalçıner’in de katıldığı söyleşide Doğan Hızlan, Eray Canberk ve Gülce Başer, Sezer ve şiirleri üzerine konuştu.

Hızlan, “Sennur Sezer’in ana, kadın ve şair kimlikleri vardı. Bunların her birinin ayrı değer ve sorumluluğu var. Sezer tüm bu özellikleri sonuna kadar hakkını vererek taşıyan biriydi” dedi.

Hızlan yaptığı konuşmada, “Toplumcu bir şairin söz etmesi gereken her şeyi; siyaseti, işçiyi, emeği şiirine taşıdı. Aynı zamanda çok değerli düz yazı örnekleri de verdi” ifadelerini kullandı.

‘SENNUR MÜCADELESİNİ YAZDIKLARINA TAŞIYORDU’

35203

Panelde Eray Canberk, Gülce Başer ve Doğan Hızlan konuştu.

Sezer’in eylemlerde, yürüyüşlerde sürdürdüğü mücadelesini yazı ve şiirlerine yansıttığını belirtti.

Hızlan, “Eylemcilerin arasında bulunmak, onlardan biri olmak ve bunu şiire taşımak çok önemli ve bir o kadar zordur. Sennur, mücadeleyi, anın etkileyiciliğini yitirmeden yazdıklarına taşıyabiliyordu” diye konuştu.

Hızlan, Sezer’in Gülten Akın’la birlikte kadın şairlere öncülük ettiğini söyleyerek “Toplumda yükselen kadın şair kuşağının önündeki iyi bir örnekti” dedi. Hiçbir tarih, siyaset ve sosyoloji kitabının bir toplumu şiir kadar iyi anlatamayacağını söyleyen Hızlan, Sezer’in kitaplarının tekrar tekrar okunması gerektiğini vurguladı.

Sennur Sezer’le 50 yılı aşkın süredir dost olduğunu belirten Canberk, “1960’ların başında Cağaloğlu’da buluşurduk. Sennur aramızdaki tek kadın şairdi” dedi. “Adnan Özyalçıner, Sezer’in hem eşi, hem arkadaşı, hem babası oldu. Sezer, mutlu biriydi. Bu da büyük ölçüde Adnan Ağabey’in sayesindeydi” diye konuştu. Sezer için “İddiacı, tartışmacı ama asla kırıcı olmayan biriydi” diyen Canberk, “Ataol Behramoğlu onun için ‘Vicdandaşım’ derdi. Ben de aynı ifadeyi kullanıyorum” dedi.

İŞÇİ RAMAZAN: O AYNI ZAMANDA BENİM GİBİ BİR EMEKÇİYDİ

Başer, “Sennur Sezer’le her konuşmamızda mutlaka bir şeyler öğrenirdim. Bir soru sorduğumda, konu ne olursa olsun çok kapsamlı cevap verebilen biriydi. O adeta her şeyi bilen biriydi. Mücadelesini son anına, son nefesine kadar sürdürdü” dedi.

Söyleşide Sennur Sezer’in Evrensel gazetesi için röportaj yaptığı Ramazan Gecenoğlu isimli işçi, “Ben Hasan Hüseyin Korkmazgil’in bir şiirini okurken Sennur Sezer beni dinlemişti. Sonra benimle röportaj yaptı. Hiç heyecanlanmadım. Karşımda bir gazeteci vardı ama o aynı zamanda benim gibi bir emekçiydi” dedi. Gecenoğlu, “Sennur Sezer’in bu şiiri tekrar dinlemiş olmasını istiyorum diyerek, “Köleliğin karşılığını buldum sözlükte/ toplumculuk ne demekmiş biliyor musun/ biri yer biri bakar biliyor musun/ apartıman bundan çıkar biliyor musun/ ondan sonra kulismulis kilitmilit mapusane” dizelerinin yer aldığı Korkmazgil’in “Şapka” şiirini okudu.

Bir okurunun “Sennur Sezer neden şair olmuştu” sorusu üzerine söz alan Adnan Özyalçıner, “Sennur işçi kızların şairiydi. 16 yaşında okuldan ayrılıp tersane işçisi olmuştu. Oradaki emek ve emekçiler Sennur’u şair yaptı. Onların sesini duyurmak için yazdı” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

(14 Kasım 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: