TANSEL ÇÖLAŞAN: EVİMİZE KAPANMAYACAĞIZ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Tansel Çölaşan, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1. Meclis önünde düzenlenecek olan basın açıklamasına gelen yasak kararını Odatv’ye değerlendirdi.

Valiliğin yaptığı “Eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan; organize edenler ile söz konusu eyleme katılanların sorumlu olacağı, kanunsuz eylemin güvenlik güçleri tarafından engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılacağı” açıklamasına değinen Çölaşan, otuzu aşkın sivil toplum örgütü, siyasi partiler ve halkın katılımı ile gerçekleşecek olan basın toplantısını yasaklamanın bir gözdağı olduğunun altını çizdi.

Çölaşan, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na dayanılarak söz konusu basın açıklamasının yasaklanamayacağını söyleyerek, yasanın 3. Maddesinde toplantı ve gösterilerin izne tabi olduğunun belirtildiği, ancak 4. Madde’de gelenek, görenek haline gelmiş kutlamalarda basın açıklaması için izin gerekmediğini hatırlattı.

Bu basın toplantısı 2911 sayılı kanuna tabi değil” diyen Çölaşan, “29 Ekim kutlamaları, yasanın 4. Maddesine göre adet, gelenek ve görenek kapsamındadır. Biz bugün Cumhuriyet’in varlığı sayesinde yaşıyoruz. Valilikle görüşmeler devam ediyor. Sürecin anlaşmayla sona ereceğini umuyorum” diye konuştu.

“1. MECLİS ÖNÜNDE OLACAĞIZ”

Valiliğin hukuki olarak yasak koyma yetkisinin olmadığını vurgulayan Çölaşan “Valilik konuyla ilgili geri adım atarsa kazanır. Yönetmeliklerin içeriğinin değiştirilmesine halk tepki vermeseydi haklı olabilirlerdi. Ancak halk bu duruma tepki gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Milli Bayramlar konusunda hükümetin “Halk talep göstermiyor” savunmasına sığındığını söyleyen Çölaşan, “Bu da bir talep. Demek ki Cumhuriyet Bayramı talep görüyor” dedi.

Çölaşan ülkede demokrasi varsa, halkın iradesine saygı gösterilip geri adım atılması gerektiğini, yoksa halkın bu yasaklara yol açanları seçimlerde alaşağı edeceğini belirtti.

“Bizim başvurumuz miting ya da yürüyüş için değil, görkemli bir basın açıklaması için. Başvurumuzu tekrarlayacağız. Yüz yüze görüşmelerde doğru adımların atılacağını umuyorum” diyen Çölaşan, yasak kararı kalkmasa dahi 1. Meclis önünde olacaklarını söyledi.

Çölaşan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geliyorum diyen halkı ben örgütlemedim ki, örgütleyip geri göndereyim. Türkiye’nin dört bir yanından gelecekler. Valilik bu büyük gücü ‘yasak’ dedi diye korkutup evlerine kapayamaz. Zaten yasak denildi diye korkup kaçanların bizim aramızda yeri yok.”23.10.2012-Odatv

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: