PINAR AYDINLAR : BANA VERİLEBİLECEK EN AĞIR CEZA BU

Sanatçı Pınar Sağ’ın, Tunceli’deki bir konserinde seslendirdiği türküler nedeniyle yargılandığı davanın ertelenmesi kararını Sağ ve avukatı Zeynel Öztürk Odatv’ye değerlendirdi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla Sağ hakkında açılan davanın ertelenmesine hükmetti. 3. Yargı paketi ile yürürlüğe giren 6352 sayılı kanun çerçevesinde alınan karara göre Sağ 3 yıl içinde benzer bir eylemde bulunursa dosya tekrar açılacak.

Sağ, Odatv’ye yaptığı açıklamada “Bu gün gördüğümüz yargılama garip, sonuç ise tam bir komedi. Bizler bu ülkede 40 yılın, 50 yılın türkülerini söylüyoruz. Benim söylediğim türkülerin bir çoğu ben doğmadan ortaya çıkmış. Burada yargılanan yalnızca türküler değil, aynı zamanda tarihsel bir gerçeklik” dedi.

Tarihte direniş ve devrimci önderler için ağıtların yakıldığını hatırlatan Sağ, “Bana verilebilecek en ağır ceza bu. Çerçeve altına alınmış bir ortamda sanat olmaz. Devrimci sanatın susturulmaya çalıştığını görüyoruz ama türkülerimizi söylemeye devam edeceğiz” dedi.

Beraat beklenmesine rağmen alınan erteleme kararının anlaşılır olmadığına değinen Sağ, “Hrant Dink’in katilleri için beraat kararı alındı ama bana 3 yıl erteleme verildi. Ortada bir çifte standart var” dedi.

Durumun vehametinin farkında olmak için politik değil birazcık objektif olmanın yeterli olduğunu söyleyen Pınar Sağ, “Bizler halk korosuyuz. Halkın yanındayız ve hakça türküler söylüyoruz. Mesele direnmek. Ben her ne olursa olsun türkülerimi söyleyeceğim” dedi.

Türkülerin yargılanmasının demokrasiye aykırı olduğunu belirten Sağ’ın avukatı Zeynel Öztürk ise ağıtların, anonim türkülerin yasaklanamayacağını kaydetti. “Aslında sadece türküler yargılanmıyor, İbrahim Kaypakkaya yargılanıyor, bir coğrafya yargılanıyor” diyen Öztürk, “Söz konusu türküler her yerde söylenebilir ama karara göre bir coğrafyada söylenemez” dedi. 18.10.2012-Odatv

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: