MUĞLASPOR BAŞKANI EMİNER İÇTEN: YÖNETİME GELDİĞİMİZDE 2.7 MİLYON BORÇ VARDI

Yönetime geldiğinde, kelimenin tam anlamıyla bir “enkaz” devralan Eminer İçten, Mayıs 2011’de kulübün toptan borcunun 2.7 milyon TL olduğunu söylüyor:

Eminer İçten (sağda), başkan olduğunda "enkaz" devraldığını söylüyor.

Eminer İçten (sağda), başkan olduğunda “enkaz” devraldığını söylüyor. (Fotoğraf: Cem Durna)

Hakan Güngör
twitter.com/bayhakangungor

“Yönetime gelirken denetçilerimizin raporlarından da anlaşıldığı üzere büyük bir borç yükü olduğunu biliyorduk. 2 seneden bu yana da geldiğimiz noktaya baktığımızda, sosyal sigortalar ve vergi gibi borçların dışında 2010 senesinden bu yana hiçbir borcumuz olmadan bu noktaya geldik.”

Eminer İçten, “2006’dan bu yana bilançomuzda gözüken borçları saymazsak, sadece yapılandırma borçlarının kaldığını görüyoruz” derken, “İşleyen bir mekanizmada, her müessesede olacak borçlardır. Zaman zaman sıkıntıya düştüğümüzde yöneticilerimizden borç aldık” diyor…

900 BİN LİRA BORÇ ÖDENDİ

Bugüne kadar 160 bin lira kredi, 115 bin lira yöneticilerden nakit borç almak suretiyle yaklaşık 265 bin TL borç alındığını hatırlatan İçten, ödenen borcun 900 bin TL olduğunun altını çiziyor.

Ödenen 900 bin TL’nin yanında, sildirilen borçlar da olduğuna değinen İçten, “Şu anda Muğlaspor’un sadece yapılandırma borçları kaldı. Kulüp kendi imkanları ile varlığını sürdürecek durumda. Ama sportif faaliyetler için gelirimiz yok. Bu da yönetim kurulunun çalışmaları ve iş adamlarımızın bağışları ile bu sene daha iyi bir kadro oluşturduk. Geçen sene biz bu senenin hazırlığını yapmıştık” şeklinde konuşuyor.

“ÖNCE BORÇ ÖDEYELİM DEYİNCE TEPKİ GÖSTERENLER OLDU”

Eminer İçten başarı sağlayacak bir takım oluşturulduğunu da vurguluyor:

“Hem borç ödemek, hem başarılı olmak mümkün değil. Geçen sene kendi genç çocuklarımızdan oluşan bir takımla mücadele ettik. Amacımız hedefi olan bir takım yaratmaktı. Bu yıl, geçen seneki kadrodan 14 futbolcumuz var takımda. Takviyelerle iddialı bir takım haline geldik. Önce borçlarımızı ödeyelim, sonra başarı hedefleyelim dediğimiz zaman çok tepki gösteren oldu. Sahip çıkmayan kesime baktığınız zaman, Muğla’nın düşünen, Muğlaspor’u seven insanların hep bizim yanımızda olduğunu gösterdi.”

Eminer İçten, kulübün başına şampiyonluk vaadi ile gelmediğini hatırlatıyor:

“Bizim amacımız Muğlalılara spor yaptırmak, onlardan oluşacak kadrolarla takım yaratmak, kurumsallaşmış, şeffaf, kişilere bağımlı olmayan bir kulüp kurmak için yönetime geldik.”

“2006-2011 ARASINDA SSK’YA PARA ÖDENMEMİŞ”

“Muğlaspor’un bu durumda olmasından dolayı çok üzülüyorum. Deplasman maçlarına gittiğimiz zaman üzüntüm artıyor, çünkü tesis, stat gibi fiziki imkanlarımız bırakın amatör takımlarını, pek çok profesyonel lig takımında yok” diye konuşan Eminer İçten, “Yetenekli, futbola yatkın çocuklarımız, tesislerimiz var, bütün mesele gerekli can suyunu bulmak. Bu can suyu da ekonomi… Para kaynakları da yaratıldığında başarı için her koşul tamamlanmış olacak…” diyor…

Eminer İçten, nasıl büyük bir borç yükü altına girildiğini şöyle anlatıyor:

“2006 senesinden sonraki yönetimler Muğlaspor’u başarılı kılmak için pahalı transferler yaptılar. Ancak büyük harcamalar başarı getirmedi. Ödemelerde açıklar verildi, bütçeye göre hareket edilmediği gibi kurumlara hiç borç ödenmemiş. 2006’dan sonra Sosyal Sigortalar Kurumu’na hiç para yatmamış. Biz gelinceye kadar, yani 2011 Mayıs’ına kadar ödeme yapılmamış.”

BELEDİYE DESTEĞİ OLMADAN KULÜP AYAKTA KALAMAZ

Eminer İçten, Muğla Belediyesi’nin takıma destek olduğunu da sözlerine ekliyor:

“Muğlaspor tarihine baktığınızda belediye başkanlarının, kulüp başkanlığı da yaptığını görürsünüz. Muğlaspor hep belediye desteği alarak bugünlere gelmiştir. Belediye desteği olmadan Muğlaspor’un ayakta kalması mümkün değil.”

Bütçeyi sarsmadan, istikbal vaat eden bir takım kurduklarına değinen içten, “23 yaşı geçen yalnızca 4 futbolcumuz var… İyi kadro kitleleri stada çekecektir. Kitlelerin olduğu yerde siyasiler, siyasilerin olduğu yerde de bürokratlar vardır. İyi takım, siyasetçileri ve bürokratları da stada çekecektir” açıklamasında bulunuyor.

MUĞLALILAR KENDİ ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKMADI

Alt yapıyla ilgili İçten, şunları söylüyor:

“Türkiye’de alt yapı olmamasının nedeni az sayıda maç yapılmasıdır. Bir futbolcu 10 maçla sezonu tamamlayabiliyor. Bir futbolcunun yetişmesi için yılda en az 30 maç oynamalı. Bu sene alt yaş gruplarını, üst yaş gruplarında da oynatarak çok maç yapmalarını sağlayacağız.”

Eminer İçten, Muğlalıların takıma sahip çıkmadığından yakınıyor:

“Geçen sene Muğlalı çocuklardan oluşan bir kadro vardı. 21 futbolcumuz Muğlalıydı. Hepsinin ailesi, arkadaşları gelse, statta seyirci sayısı çok olur diye düşünüyordum. Ancak öyle olmadı. Muğla kendi çocuklarına sahip çıkmadı. Basını da buna katmak gerekiyor. Basın Muğlaspor’a yeteri kadar önem vermiyor. Muğlaspor’la ilgili haberler gazete sayfalarında yeterince yer almıyor.”

(10 Eylül 2013’te Muğla Haber gazetesinde yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: