İSVİÇRE DE ALEVİLERİ TANIDI

İsviçre’nin Basel eyaletindeki yerel parlamento Alevileri inanç grubu olarak tanıma kararı aldı.

isvicre-de-alevileri-tanidi-1810121200_mBasel Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve Basel Alevi Kültür Merkezi’nin eyalet anayasasına göre tanınmak için gereken bütün koşulları sağladığı belirtildi. Tanıma kararı 68 kabul, 13 çekimser, 1 red oyuyla alındı.

Basel Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve Basel Alevi Kültür Merkezi, İsviçre’deki entegrasyona yaptıkları katkılar ve çalışmaları nedeniyle takdir edildi.

Aleviler, eyalet düzeyinde Hıristiyan ve Yahudilerden sonra tanınan ilk inanç grubu oldu. Konu ile ilgili olarak Odatv’ye konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Servet Demir, “İsviçre’de alınan karar Aleviler için çok önemli. Avrupa’daki bütün kurumlara tanınmak için müracaat etmiştik. Danimarka, Almanya’da tanınıyoruz. İsviçre’nin ardından olumlu yanıt beklediğimiz ülkeler arasında Fransa ve Avusturya da var” dedi. Alevilik inancının ve Alevi kimliğinin Avrupa’da tanınıyor olduğunu ve olumlu yolda ilerleyen temasların sürdüğünü belirten Demir, “Ne yazık ki Türkiye’de haklarımız açısından çok gerideyiz” diye konuştu.

(18.10.2012’de Odatv’de yayımlanmıştır.)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: