KAR TANELERİ ÇOK ŞEY SÖYLER: DEBBIE MACOMBER’DEN KAR TANELERİNİN BİR BİLDİĞİ VAR

Karın, yağmurun, dolayısıyla kış şartlarının hüküm sürdüğü bugünlerde battaniyeye sarınıp çayınızı yudumlarken ihtiyaç duyacağınız bir diğer şey duru, sade ve sakin bir kitaptır ekseriyetle. Debbie Macomber sanıyorum bu konuda epey güvenilir bir isim, son kitabı “Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var” da öyle…

Debbie Macomber

Macomber’in romanları bugüne dek milyonlarca sattı

Hakan Güngör
twitter.com/bayhakangungor

Kitaba geçmeden hemen önce, en az kitap kadar ilgi çekici yazarından, Debbie Macomber’den söz etmek şart. Kitapları bugüne dek milyonlarca satan bir yazardan bahsediyoruz. Üstelik bu eserlerin bazıları ile pek çok ödül de alan Macomber, disleksi hastalığı ile mücadele ederek kendine yazarlık yolunda önemli bir kariyer yarattı. Bir çeşit öğrenme bozukluğu olan disleksi nedeniyle okuma yazmayı da yaşıtlarından geç öğrendi. Ancak yılmadı, hastalık karşısında dirençli olmasını sağlayan azmi, onlarca kitap yazmasının da müsebbibi oldu. Bu kitapların bir bölümü, dizi ve filmlere de konu oldu. Romanlarının yanı sıra yemek ve çocuk kitapları da kaleme alan Macomber, edebi eserlerinde romantik, gösterişten uzak konuları işliyor ve karakterlerini günlük hayattan seçiyor… “Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var” yazarın her zamanki üslubu ile yazılmış, sıra dışı olmayan, bu yüzden de okura yakın ve sıcak gelecek bir konuya sahip.

Katherine’in kız kardeşi adına yazdığı bir yeni yıl mektubu, onu kendi çevresinde birden peşinden koşulan biri haline getirmiştir. Çünkü samimi ve mizahi üslubu ile harikalar yaratmaktadır! Herkes ondan kendi akraba ve dostlarına kendileri yazmış gibi birer yeni yıl mektubu ısmarlamaktadır. Üstelik Katherine bir süre sonra bu işten para kazanmaya da başlamıştır! İşsizlikle boğuştuğu bu günlerde, küçük de olsa bu gelir ona adeta bir deva gibi gelmiştir.

Katherine, zaman geçirmeyi çok sevdiği, mektup yazdırmak isteyenlerle buluştuğu French Cafe’de bir gün “Özgür Çocuk” isimli kitabıyla çok ses getiren Doktor Wynn Jeffries’i görür. Katherine, Wynn’ın karizmatik ve dikkat çekici biri olduğunu düşünmektedir ama buna rağmen onu antipatik bulmaktadır. Zira Wynn’ın çocuk yetiştirmek üzerine olan bu kitabını son derece yanlış tahlillere dolu ve çocuk gelişimi açısından kusurlu görmektedir. Kitaptaki çocuk eğitimine dair görüşlerin hiçbirine katılmamaktadır. Bekar bir kadın olan Katherine, kız kardeşinin bu kitabı okuduktan sonra çocuklarını “Özgür Çocuk”taki tavsiyelere göre yetiştirmesinden son derece şikayetçidir. Onun nazarında kitaptaki “çocuklar ne yapacaklarına kendileri karar vermelidir” düsturu çocukları adeta “minyatür canavarlara” dönüştürmektedir. Wynn, çocuklara sınırsız özgürlük verilmesini salık vermektedir ve Katherine’e göre bu adamın düşünceleri “şeytani”dir. Katherine, kısa süre sonra Wynn’ın kendi oturduğu apartmanda yaşadığını öğrenecektir. Bu süreçte aslında Katherine’in Wynn’la tanışmak gibi bir de niyeti yoktur ama durumu kız kardeşine anlattığında “Lütfen ondan bizim için imza al” isteği ile karşılaşır. Kız kardeşi o kadar ısrarcı olur ki, onu kıramaz. Ancak bu tanışma ve imza isteme çabasında işler pek yolunda gitmez. Katherine, Wynn’ın kitabıyla ilgili düşüncelerini açıkça söyleyince Wynn ardına bakmadan kafeden çıkar gider.

85b734d2-bc37-4746-b822-4f4d639a1d43

“Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var” romanının çevirisini Nilgün Birgül yaptı

Bir süre sonra ortak komşularının da emrivakisiyle yenen bir akşam yemeği, ikisinin de birbirlerine karşı önyargılarını kırmak konusunda ciddi bir adım olacaktır. Birbirlerini daha yakından tanıyınca fikirleri değişmeye başlar. Wynn hiç de kendini beğenmiş ve “şeytani” değildir, Katherine de gayet hoş ve esprili bir hanımdır.

Bu akşam yemeğinin ertesinde aralarında filizlenen duyguları ikisi de reddedemez. Ancak kuşkular yok değildir. Birbirleriyle özellikle çocuk yetiştirme konusunda farklı fikirlere sahiptirler. Katherine tüm şiddetiyle içeriğine karşı olsa da, Wynn’ın kitabını henüz okumamıştır bile. Sohbetleri esnasında harika giden flört, konu Wynn’ın kitabına geldiğinde tatsız hale gelmektedir. Hatta bu yüzden bir an için bir daha görüşmeme kararı almalarına sebep olan bir münakaşa dahi yaşarlar. Ancak bu karar sadece saniyeler sürer. Katherine önyargılarının farkına varmıştır ve Wynn’ın çekip gitmesine izin vermez. Ona kitabını okuyacağına dair söz verir, üstelik birlikte kız kardeşinin çocuklarıyla zaman geçirme konusunda plan yaparlar. Wynn’ın teorilerini doğrudan uygularken görmek ister Katherine. Çocuklarla geçecek akşam, tahminlerinden çok daha farklı olacaktır.

Novella Yayınları etiketi ve Nilgün Birgül’ün çevirisi ile raflarda yerini alan “Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var”, yoğun gündemin ortasında kafasını birazcık olsun dağıtmak isteyenler için, bu mevsimde ıskalanmaması gereken bir roman. Evet, “kar tanelerinin bir bildiği var”, ne de olsa kar tanelerinin hiçbiri birbirine benzemiyor ve gökyüzünde savrulurken asla birbirlerine değmiyorlar. Ta ki, yere düşene dek… Önyargılarla dolu insanların birbirine benzemediği, benzemek istemediği ve asla temas etmediği gibi. Ancak ayakları yere basana dek.

 (Milliyet Kitap’ın Mayıs 2014 sayısında yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: