BAKUR’UN ÇALINTI KOPYASI’NA MAVİOĞLU’NDAN İTİRAZ

Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel tarafından çekilen ve İstanbul Film Festivali’nde sansürlenen Bakur belgeselinin çalıntı kopyası internette yayımlandı. İlk açıklama Mavioğlu’ndan geldi.

dsc_0055-2 (1)

Mavioğlu, “Biraz saygı” ifadesini kullandı. (Foto:Damla Aydemir)

Mavioğlu yaptığı açıklamada, “Bakur’un eski bir versiyonu sızdırılmış ve internete yüklenmiştir. Bunun yapanların amacı ne olursa olsun, bu bir emek hırsızlığıdır” dedi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ertuğrul Mavioğlu, “Bu şeyi izleyenler, gerçekte Bakur’u izlemiş olmayacaklar” ifadesini kullanarak tepkisini dile getirdi.

BAKUR

Bakur’un gösterimleri ücretsiz yapılıyor.

“İZLEYİCİ EVLERE HAPSEDİLMESİN”

Mavioğlu, şunları söyledi: “Bakur’u internete indirmek tamamen ekibin tasarrufunda bir durum olmalıdır. Çalıntı kopyalar, Bakur’un dünya festivallerinde önünü kesecek. Barkur’u internete yüklemek, sansüre karşı kitlesel mücadeleyi de baltalayacak. İzleyiciyi evlere hapsedecek ki, zaten bunu devlet de istiyor.”

Bakur’un bugüne dek Diyarbakır, Siirt, Batman, Van, İzmir, İstanbul ve Mersin’de gösterildiğini hatırlatan yönetmen, bunların hepsinin ücretsiz gösterim olduğunun altını çizdi.

Mavioğlu, ekibin bu filme iki yılını verdiğini söyleyerek “Ekip bu film sayesinde zengin olmayacak. Filmi dünya festivallerine taşımak istiyoruz. Biraz saygı. Filmi çal, internete indir, emeği hoyratça çiğne, bütün şevki yok et, ondan sonra da sorarsın: Neden iyi belgesel sayısı bu kadar az?” dedi.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: