NEDİM SABAN: AZİZ NESİN’İN SINIF MÜCADELESİ UNUTULMAMALI

İstanbul Kitap Fuarı’nda Nedim Saban ve Dilek Türker ‘100. doğum yılı dolayısıyla Aziz Nesin Tiyatrosuna Bir Bakış’ adlı panelde Nesin’i anlattı.

nedim-saban-788“100. doğum yılı dolayısıyla Aziz Nesin Tiyatrosuna Bir Bakış” adlı panelde Nesin’i Nedim Saban ve Dilek Türker anlattı. İstanbul Kitap Fuarı’nda düzenlenen ve Ragıp Ertuğrul’un yönettiği panelde, Nesin’in piyesleri ve romanlarından uyarlanan tiyatro oyunları konuşuldu.

Saban, günümüzde komik olmakla komik duruma düşmenin birbirine karıştırıldığını söyleyerek, “Mizahçı olabilmek için başbakana karşı durabilmeli. Düzenle kavga etmeli” diye konuştu. Aziz Nesin’in romanlarında tiyatral olarak büyük bir malzeme olduğuna dikkat çeken Saban, “Devlet tiyatroları Aziz Nesin’i yalnızca yurtsever yanıyla ele almakla yetiniyor. Aziz Nesin’in bir sosyalist olarak sınıf mücadelesi verdiğini unutmamak gerekir.” dedi.

Türker ise, “Aziz Nesin dostum, arkadaşım, hocam, yol gösterenimdi. İnsanların karanlık dünyalarına tebessüm getiren biriydi” diye konuştu. 1990 yılında tiyatro çalışmalarını Almanya’da sürdürdüğünü belirten Türker, “Nesin, Türkiye’ye gelmemi söyledi. ‘Bir oyun yazarsanız gelirim’ dedim. 1 ay sonra oyunu yazmıştı. Benim için yazdığı ‘Bir Zamanlar Memleketin Birinde’ adlı oyun sayesinde Türkiye’ye dönmüş oldum” ifadelerini kullandı. Nesin için “Cesaret ve dürüstlükten hiç sapmadan yaşayan biriydi. Kendi doğrularını söylemekten asla çekinmezdi. Bunun bedellerini de çok ağır ödedi. Ama asla yolundan dönmedi” ifadelerini kullanan Türker, “O diline, coğrafyasına aşıktı. En katı, en umutsuz, en hoyrat zamanlarda bile aşkından vazgeçmedi” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

(12 Kasım 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: