CİHAN DEMİRCİ: TARIK DURSUN K.’NIN YAPTIĞINI ÖZ BABAMDAN GÖRMEDİM

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı, ‘Tut Elimden İzmir: Tarık Dursun K.’ panelinde Cihan Demirci, Yalvaç Ural, Semih Poroy ve Hikmet Altınkaynak Tarık Dursun K.’nın yazarlık ve yayıncılık hayatını değerlendirdi.

Tarik Dursun K. hayatini kaybetti

Tarık Dursun K.

İstanbul Kitap Fuarı, “Tut Elimden İzmir: Tarık Dursun K.” paneline ev sahipliği yaptı. Enver Ercan’ın yönettiği, Cihan Demirci, Yalvaç Ural, Semih Poroy ve Hikmet Altınkaynak’ın konuştuğu panelde ağustos ayında hayatını kaybeden Tarık Dursun K.’nın yazarlık ve yayıncılık hayatı konuşuldu.

Demirci, Tarık Dursun K’nın kendisini yeniden hayata döndürdüğünü belirterek, kitaplarını yayımlayamayacağını düşünüp Fransa’ya taşınmaya karar verdiği bir süreçte usta yazarın kitabını bastığını söyledi. Demirci, zor duruma düştüğü her anda Tarık Dursun K.’dan yardım gördüğünü, ondan yaptığı “babalığı” kendi babasından bile görmediğini ifade etti.

Yalvaç Ural, Tarık Dursun K.’nın kendisine sansür koymayan, açık sözlü biri olduğunu söyledi. Hangi kitabın satacağını, hangi kitabın geniş kitlelere ulaşacağını çok iyi sezen bir yayıncı olduğunu belirten Ural, “Çok esprili, mizahi yanı ağır basan biriydi. Kitaplarını imzalarken bile, ‘Öpüldün’, ‘Sarsma sinek var’ gibi esprili şeyler yazardı” dedi.

Semih Poroy da, Tarık Dursun K.’nın esprili kişiliğine atıfta bulunarak şu anekdotu paylaştı: “Bir panelde, kendisine kaç kitap yazdığı sorulmuş. ‘Çevirilerle birlikte 100’ü buldu’ deyince öğrencilerden biri kendini tutamayıp ‘Oha’ demiş. Olayı anlatırken hep, ‘Bu güne kadar aldığım en güzel iltifat o oha’ydı’ derdi.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

(12 Kasım 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: