TAN ORAL ÇOCUKLARA SANSÜRE KARŞI MÜCADELEYİ ANLATTI

Tan Oral, Kamil Masaracı ve Gülsüm Cengiz, İstanbul Kitap Fuarı’nda, Evrensel Basım Yayın tarafından düzenlenen söyleşide çocuklarla buluştular.

34965Çizer Tan Oral, Kamil Masaracı ve Gülsüm Cengiz, İstanbul Kitap Fuarı’nda çocuklarla bir araya geldi. Evrensel Basım Yayın’ın düzenlediği söyleşide, Oral’ın çocuklar için kaleme aldığı ve 10 öyküden oluşan kitabındaki karikatürler çocuklara gösterildi.

Oral, çocukluk yıllarında kedi, köpek ve atlarla çekilmiş fotoğraflarını paylaşarak, “Hayvanlarla tanışın. Onların gözlerinin içine bakın ve sizin gözlerinize bakmalarına izin verin. Onlarla çok iyi arkadaş olabileceğinizi görecekseniz” dedi. Karikatür çizmek için kalem ve kağıdın yeterli olduğunu belirten Oral, “Siz de yazabilirsiniz. Karikatür çizebilirsiniz” diye konuştu.
Kamil Masaracı, hayvan besleyen çocuklara, hayvanlarla ilgili öyküler yazmalarını önerdi. Gülsüm Cengiz ise konuşmasında “Tan Oral hayatı boyunca düşündü, çizdi. Hayata gülümseyerek bakmayı, ama aynı zamanda düşünmeyi ve sorgulamayı sağlayan karikatürler ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

Söyleşide, Oral’ın bir çizgi film olarak hazırlanan, ardından kitap haline getirilen “Sansür” kitabı da konuşuldu. Oral çocuklara, “sansür” kelimesinin anlamını iyi öğrenmelerini ve sansüre daima karşı olmalarını öğütleyerek, “Çizgi filmi merak edenler de, Youtube’a “sansür” yazarak çizgi filmi bulup izleyebilirler” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

(11 Kasım 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: