İSMAİL RAŞİT ÇAKIR: FENERBAHÇE’NİN MANGAL YÜREKLİ BASKETBOLCUSU KOSTAS SLOUKAS

74468_449729337057_2667482_n

İsmail Raşit Çakır           ismailrasit@gmail.com

Fenerbahçe basketbol takımının Kostas Sloukas transferini, İsmail Raşit Çakır* yorumladı. İşte Çakır’ın yazısı:

Ünlü bir deyiş vardır basketbolla ilgili. Ne kimin söylediği, ne de o kimsenin ne için söylediği belli. “Her takım oyun kurucusu kadar konuşur.” Günümüz basketbolunda yeni yetişen sporcular belki inanılmaz derecede atletik. Ancak basketbolda, özellikle oyun kurucu mevkii için önemli olan başka bir şey ise oyun görüşüdür. Sadece biraz olsun oyun görüşü olan Nikos Zisis’in geçen sene takımı ne yönde değiştirdiğine hep beraber şahit olduk. Emektar Zisis bu sene Bamberg yolunu tuttu. Geçen sene Euroleague F4’a kalma başarısı gösteren temsilcimiz Fenerbahçe ise bu boşluğu başka bir Yunan olan Kostas Sloukas ile doldurdu.

Kostas’ın Olympiakos için başrol oyuncusu olduğunu söylersek büyük reis Vasillis Spanoulis’e haksızlık etmiş oluruz. Ancak Spa’nın takıma önderlik etmesi Sloukas’ın da en önemli oyunculardan birisi olduğu gerçeğini değiştirmez. İşte o ana dişlilerden birisini aldı Fenerbahçe.

kostasbasin3_45664_5770679

FB, Sloukas’la 3 yıllık anlaşma imzaladı.

YENEBİLİRSİNİZ AMA ASLA EZEMEZSİNİZ

Bu transferin hem Fenerbahçe, hem de Kostas Sloukas cephesi açısından hayati derecede önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Fenerbahçe’nin uzun yıllar sonrası oyun esnasında kendi rolünün sınırlarını çizemeyen Roko Leni Ukiç’ten beri ilk “pass first guard” transferi.  Üstelik Kostas’ın bir önemli özelliği de hücumda birkaç adım geriden savunulamayacak derecede iyi bir yüzdeyle dış atışı olması. Ayrıca soydaşı ve selefi Nikos Zisis kadar da mangal yürekli bir sporcu.

Yıllardır basketbolu takip etmeme istinaden söyleyebilirim ki “mangal yürekli” tabiri birçok Yunan basketbolcu için geçerli. Sahip oldukları Akdenizli geni onlara bu özelliği bahşediyor olsa gerek. Sahada yenilen bir Yunan görebilirsiniz, fakat ezilen bir Yunan kolay kolay göremezsiniz. Tabi bu saha ekonomide Avro bölgesi olduğu zaman bazen ezildiğini söyleyebilirsiniz. Fakat aynı şey basketbol sahalarında geçerli değil.

ZELJKO YAPAMADIĞINIZDA DEĞİL DENEMEDİĞİNİZDE KIZAR

Kostas Sloukas  cephesinden bakarsak durum belki biraz daha farklı. Kostas işleyen bir sistemin ikinci adamı sıfatıyla Fenerbahçe’ye geldi. Fakat amacı bu sefer birinci adam olmak. Kariyerinde verdiği en önemli karar bu olsa gerek.

fft107_mf5013947

Sloukas’ın FB’ye gelmesi cesur bir karar.

Vasillis Spanoulis arkasında ikinci adam olma güvenlidir, O elinden geleni yapar, varını yoğunu takımı için ortaya koyar. Böylece kendinizi güvende hissedersiniz. Fakat dezavantajı da şudur ki; ne uzarsınız, ne kısalırsınız. O olduğu sürece ikinci adam olmayı kabul etmek zorundadır Kostas. Cesur bir karar verdi Kostas. “Ne yardan geçerim ne de serden” demedi.  Yar’indan 7 senedir uğuruna terini akıttığı takımından geçti. Durum itibariyle bunun bir meydan okuma olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu meydan okumanın altından başarıyla kalkması için Kostas’ın cüretkar olması birinci şart. İkinci şart ise Avrupa tarihinin en büyük koçu Zeljko Obradovic’in emirlerini özümseyerek uygulamak. Zeljko, O size yapamadığınız için kızmaz, denemediğiniz için kızar. Şüphesiz ki Zeljko parkede sizden bir şey istiyorsa onu yok sayma lüksünüz yok.

*İsmail Raşit Çakır, Fenerbahçe’nin Simon Kjaer transferini iki yıl önce öngörmüş, transferin gerçekleşmesinin ardından 2013’te attığı tweet epey ses getirmişti. İşte o tweet:

960

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: