ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU UYARDI: CEMEVİNE SALDIRI KATLİAM PROVASI

Gazi Mahallesi Cemevi ve çevresinde yaşanan olaylarla ilgili Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) açıklama yaparak saldırıların bir katliam provasına dönüştüğünü belirtti. 

abf0d7fc1354ebcb_480x270

Gazi Cemevi’ne polis gaz attı. (Foto haber.sol.org.tr’den alınmıştır)

Polis tarafından öldürülen Günay Özarslan’ın cenazesinin kaldırılmasına emniyetin izin vermemesi üzerine yaşanan olaylarla ilgili ABF’den açıklama yapıldı. ABF, demokratik kitle örgütlerini cemevlerini sahiplenmeye çağırdı.

Gazi Mahallesi Cemevi’nde ve çevresinde yaşanan olaylara değinilen açıklamada “24 Temmuz 2015 tarihinde Gazi Cemevimize cenaze erkanı için getirilen Günay Özarslan Can’ın cenaze erkanı yoğun polis saldırısı ve engellemesi nedeniyle halen yapılamamıştır. Bir çok kez Alevi kurum yöneticilerinin ve milletvekillerinin devlet görevlileri ile ve hükümet kanadıyla temas kurmasına rağmen üç gündür saldırılar durmadığı gibi artarak devam etmiştir” denildi.

Cemevlerine karşı yapılan saldırının gittikçe bir katliam provası halini aldığına değinilen açıklamada, Gazi Mahallesi’nde daha büyük bir katliamın her an gerçekleşebileceğinin ön görüldüğü belirtildi. Açıklamada, “Tüm çabalarımıza ve girişimlerimize rağmen olabilecek katliamın sorumlusu AKP devleti ve hükümetidir” ifadesi kullanıldı.

“DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ SESSİZ KALMAMALI”

Açıklamada şu cümlelere yer verildi:

“27 Temmuz 2015 Pazartesi günü 11:00’de bulunduğumuz İl Valilikleri önüne tüm Pirlerimizi, Mürşitlerimizi, Can’larımızı ve Demokratik Kitle Örgütlerini Cemevlerimizi sahiplenmeye ve bu katliam planına karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz.”

Cenazesi uzun süre ailesine teslim edilmeyen Günay Özaslan için 24 Temmuz’da Gazi Mahallesi’nde cenaze töreni yapılmak istenmiş ancak polis, yurttaşlara gaz bombası ve tazyikli suyla saldırmıştı. Çıkan çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etmişti. 26 Temmuz’da bir polis silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: