MODERN SANAT FUARI ARTINTERNATIONAL KAPILARINI AÇIYOR

Modern sanat fuarı Artinernational’da yer alacak eser ve etkinlikler, fuara ev sahipliği yapacak olan Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. 4-6 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Artinternational’de 400’ün üzerinde sanatçının eserlerinin sergileyeceği belirtildi.

29493

Artinternational  basın toplantısına Haliç Kültür Merkezi evsahipliği yaptı.

Basın toplantısına Artinternational’in kurucu ortakları Yeşim Avunduk, Sandy Angus ile, direktör Dyala Nusseibeh, artistik direktör Stephane Ackermann, video enstalasyon programının küratörü Başak Şenova, alternatif programlar küratörü Paolo Chiasera, Francesco Gori ve Erhan Patat katıldı.

Fuarın mekan tasarımını yapan Mimar Erhan Patat, fuar sayesinde özellikle Türkiyeli sanatçıların dünyadaki tanınırlığının artacağına inandığını belirtti. Türkiye’de çağdaş sanata yeterli önemin verilmediğini vurgulayan Patat, sanatla ilgili bölümlerde okuyan gençlerin dahi sanatsal etkinliklere uzak olduğunu söyledi. Patat, “Kuşkusuz bunda geçim sıkıntısı, ekonomik zorlukların da etkisi vardır. Ancak özellikle gençlerin sanat konusunda daha duyarlı olmasını bekliyorum” diye konuştu. Patat, sanatın birleştirici yanına dikkat çekerek, “İçinde bulunulan çatışmalı süreçte sanata olan ihtiyacın da arttığını düşünüyorum. Politik olmasa bile sanatın psikolojik olarak insanları bir araya getirme özelliği var. Bu tam da ihtiyacımız olan şey” ifadelerini kullandı.

Başak Şenova ise “Kötü günler yaşıyoruz. Suriyeli mültecilerin yaşadığı zorluklar hepimizi üzüyor. Sanatın farklı bakış açılarıyla bu zorluklara karşı yeni cevaplar bulabilir, yeni sorular sorabiliriz. Video bölümü için eser seçerken aklımda yer eden konu buydu. Seçkiyi de buna göre yaptım” dedi.

(Bu haber 4 Eylül 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: