MUSTAFA KARA’DAN KALANDAR SOĞUĞU: KISIRDÖNGÜNÜN ORTASINDA AÇILAN KAPI

Antalya Film Festivali’nde hem ulusal, hem uluslararası kategoride en iyi film adayı olan “Kalandar Soğuğu” filminin galası yapıldı.

_DSC0710

Kalandar Soğuğu’nun yönetmeni Mustafa Kara.

Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan Mehmet’in yoksulluğunu ve maden rezervi arama tutkusunun anlatıldığı filmin yönetmeni Mustafa Kara, “Hayata baktığımız yer ve hayatla kurduğumuz temas nedeniyle karanlık değil umutlu bir film yapmak istedik. Kısırdöngülerin içinde kalınsa da bir şekilde kapılar açılabileceğini göstermeyi amaçladık” dedi.

Haydar Şişman, İbrahim Tahran ve Temel Kara’nın oynadığı filmin çekim sürecinin 5 yıla yayıldığını belirten Kara, “Bu süreçte senaryoda da değişiklikler oldu. Ancak kurduğumuz iskelette anlatmak istediğimiz neyse, bunu korumaya çalıştık” diye konuştu. Karadeniz’in yüksek rakımlarında yapılan çekimlerde zorluklarla karşılaştıklarına değinen Kara, “Yazdığınız şeyle biten şey aynı olmuyor. Birini masa başında konforlu ortamda yazıyorsunuz, diğerini 2 bin rakımda çekmeye çalışıyorsunuz. Karadeniz resim alanında çok imkan veren bir bölge. Resimden öte hikayenin peşine düşelim, resmin büyüsüne de kendimizi çok kaptırmayalım diye düşündük” dedi.

POST PRODİKSÜYON SÜRECİNDE MALZEMELER ÇALINDI

Filmin yapım aşamasında ciddi problemler yaşandığını söyleyen Kara, “Post prodüksiyon sürecinde filmin malzemeleri çalındı. 8 aylık bir çalışma için tekrar başa dönüldü. Sesle ilgili sıkıntı yaşadık. Bazı sahnelerde dublajla toparlamaya çalıştık. Bazı teknik sıkıntılar var” diye konuştu.

Büyük ilgi gören ve seyirciler tarafından uzun süre alkışlanan film, maden rezervi bulma hayaliyle dağ dağ dolaşan ve bu sırada ailesini, günlük işleri ihmal eden Mehmet’in yaşadıklarını konu alıyor. Mehmet’in maden arama macerası sürerken, bir yandan da boğa güreşinden para kazanmayı planlar ve boğasını güreşe hazırlamaya başlar. Film, doğa ile insan ilişkisini temele alan yapısı, yoksulluk ve umut temasıyla dikkat çekiyor.(Antalya/EVRENSEL)

(2 Aralık 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: