SİNEMACILAR: DEMOKRASİ SANCILARI ÇEKİYORUZ

Yönetmen Ömer Uğur, oyuncular Onur Saylak, Levent Öktem ve Güzin Özyağcılar, Antalya Film Festivalini ve geçtiğimiz yıl yaşanan sansür tartışmalarını değerlendirdi. 

_DSC0593

Güzin Özyağcılar, Onur Saylak, Levent Öktem ve Ömer Uğur.

Hakan Güngör

52. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde geçtiğimiz yıl büyük tepki çeken sansür uygulaması ve siyasi koşullar festivale olan ilgiyi düşürdü. Yönetmen Ömer Uğur, Oyuncular Onur Saylak, Levent Öktem ve Güzin Özyağcılar festivale ve sansür tartışmalarına dair düşüncelerini gazetemizle paylaştı.

Yönetmen Ömer Uğur, “Antalya Film Festivali’nin heyecanı alışkın olduğumuzdan düşük. Bunun birkaç sebebi var. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, Suriye’de olup bitenler, Tahir Elçi suikastı ve festivalin bir AKP organizasyonu gibi görülmeye başlaması bunda etkili oldu sanıyorum” dedi. “Antalya Film Festivali’nin ağırlıklı olarak sosyal demokrat bir seyircisi var. Geçen yılın sansür tartışmaları ve iktidarın festival algısı seyirci sayısını etkilemiş olabilir. Festivalin aralık ayında yapılıyor olması da bir etken” diye konuştu.

SAYLAK: SANSÜRE RAĞMEN ÜRETECEĞİZ

Festival kapsamında yönettiği “Orman” isimli kısa filmi seyirciyle buluşan Oyuncu Onur Saylak, “Festivalde yeni üretimleri görmek heyecanlandırıyor, motive ediyor. İnsanların sanata ihtiyacı da artmış durumda. Baskı dönemlerinde sanat daha da öne çıkıyor. Baskı arttıkça sanatçı daha üretken olacak, gördüklerini daha fazla aktaracak” ifadelerini kullandı. Sansür tartışmalarına da değinen Saylak, “Sansüre toplum olarak karşıyız. Sansür gündeme geldiğinde ona rağmen üretime devam edeceğiz, var olduğumuzu göreceğiz” dedi.

BİLİM, SANAT VE KÜLTÜR DİRENECEĞİMİZ YERLER

Oyuncu Levent Öktem, “Bilim, sanat, kültür direneceğimiz yerler. Bu yüzden daha çok sanata sarılmalıyız. Oturmayı, kalkmayı, birbirini sevmeyi sanatla öğreniyor insan” diye konuştu “Sansüre karşı olduğum gibi, otosansüre de karşıyım. Maalesef belli konularda sıkıntılar yaşıyoruz. Demokrasi sancıları çekiyoruz” dedi. Öktem, “Hem hayat, hem sanat açısından kolay bir süreçten geçmiyoruz. Mücadele için soğukkanlılıkla duygusal zekamıza sorarak cevaplar arayacağız. Sanatla, kültürle, bilimle buluşacağız” ifadelerini kullandı.

‘SANSÜRSÜZ BİR ÜLKE BEKLİYORUZ’

Festivalin uluslararası bir organizasyona dönüşmesinin heyecan verici olduğunu söyleyen oyuncu Güzin Özyağcılar ise, “Sansürle ilgili tavrımızı koymalıyız. Biz sansür nedeniyle büyük sıkıntılar çektik. Hâlâ benzer sorunlar yaşanıyor. Fikir, yazı, sanat alanında sansürsüz bir ülke bekliyoruz” diye konuştu.

(2 Aralık 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: