BENAN KEPSUTLU ABD’NİN DIŞ POLİTİKASINI İNCELİYOR: AMERİKA’NIN ORTADOĞU POLİTİKASI

Habertürk TV’nin spikerlerinden Benan Kepsutlu, hem akademik olarak Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde yaptığı çalışmaları, hem de bir gazeteci olarak bizzat alanda yaptığı haber ve araştırmaları “Amerika’nın Ortadoğı Politikası” kitabında derliyor.

benan kepsutlu

Benan Kepsutlu.

Hakan Güngör
twitter.com/bayhakangungor

“90’lardan Bugüne, Başkandan Başkana Ortadoğu Politikası” alt başlığı ile yayınlanan kitapta Kepsutlu Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama’nın Ortadoğu’ya yönelik uygulamalarını, projelerini ele alıyor. Kepsutlu, 90’lardan bugüne ABD’nin politikası üzerine araştırmalarına geçmeden önce bir tarih derlemesine girişiyor. Ortadoğu’da olup bitenleri, Irak, İran, Suriye gibi ülkelerde dünden bugüne olup bitenleri, İsrail’in kuruluşunu, bölgeyi bu kadar önemli kılan nedenlerden olan petrolün ülkeler için değerini anlatıyor.

Kitap, Bush”un “Ya bizdensiniz ya terörist” ifadesiyle gün yüzüne çıkan Ortadoğu politikasını, Büyük Ortadoğu Projesi’ni ve detaylarını, Obama’nın görece daha “ihtiyatlı” politikasını irdeliyor. Bunların yanısıra kitapta, siyasal İslam’a dair kaygılar, siyasal İslam’ın varlık sahası ve ortaya çıkış koşulları da inceleniyor. Bölgeye dair hem kendi dinamikleri, hem de ABD’nin politikaları penceresinden bakılıyor. Kitapta ABD’nin Türkiye politikası ise pek yer bulmuyor. Buradan Kepsutlu’nun Türkiye’yi “Ortadoğu” ikliminin dışında gördüğü sonucunu çıkarabiliyoruz.

amerikanın ortadoğu politikası

Kepsutlu’nun çalışması, İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayımlandı.

PETROL VURGUSU

Tamamiyle akademik bir dille yazılan kitapta, Kepsutlu kendi gözlemlerine ve izlenimlerine dayanmak yerine, daha ziyade tarihi araştırmalara ve istatistiksel veriler üzerine kitabını inşa ediyor.

Kitabın Sonuç bölümünde Kepsutlu şu ifadelere yer veriyor: “ABD’nin Ortadoğu politikasının belirlenmesi ve uygulanmasında, mensıp oldukları partinin bakış açısının yanı sıra, bizzat Başkanların doktrinlerinde kullandıkları ifadeler öne çıkmıştır. Bill Clinton, “nişleme ve angajman” stratejisine vurgu yaparken, George W. Bush ‘ya bizdensin ya teröristlerden’ diyerek ayrımcı ve agresif bir tutum izlemiştir. Her iki Başkan’ın aksine Barack Obama ABD dış politikasında yeni bir sayfa açarak değişim vurgusu yapmıştır.”

Obama’nın bu değişim vurgusunun sonuçları son derece tartışmaya açık olsa da, en azından söylemsel olarak Obama’nın diğer iki başkandan farklılıkları olduğu gayet açık. Ancak yine de başkanlardan da bağımsız bir ABD Ortadoğu politikası olduğunu söylemek güç. Zira petrol herkes için, İsrail ise ABD için çok önemli. Hem de on yıllardır…

“Amerika’nın Ortadoğu Politikası” gösteriyor ki, özellikle petrol ve her ne kadar siyasi meselelerin ardında adı geçtiğinde artık şakası yapılmaya başlansa da, İsrail tam olarak bilinmeden, Ortadoğu coğrafyasını bilmek pek mümkün olmuyor.

BENAN KEPSUTLU KİMDİR?

Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümü ve Yeditepe Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü’nü bitirdi. 1991 – 2001 yıllarında İtalya Modena’da Romenica okulunda İtalyanca dil eğitimini tamamladı. Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yaparak Ortadoğu konusunda uzmanlaştı. Halen Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktorasını yapmaktadır.

Mehmet Ali Birand yönetiminde Kanal D Haber’de ve CNN Türk’te muhabirlik yaptığı dönemde, televizyon haberciliği eğitimi almak üzere Londra’da BBC News’e kabul edildi. TRT Türk’ün Erbil bürosunu kurdu ve ilk temsilcisi oldu. 2010’da Haber Editörü ve Program Sunucusu olarak Habertürk’e transfer oldu. Muhabir ve sunucu olarak görev yaptığı dönemde 30’a yakın “Dünya’da İlk” ve “Türkiye’de İlk” olarak yayınlanan habere imza attı. Açıldığı ilk dönemde A Haber’de sabah kuşağını hazırlayıp sundu. Halen Habertürk’te haber spikerliği ve program sunuculuğu yapmaktadır.

Görevi gereği İsrail, Filistin, Irak, Gürcistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Mısır’da savaş dönemlerinde çalışan Kepsutlu, Ermenistan, İngiltere, İtalya, Hollanda, İsviçre, Yunanistan, Malezya ve Kırgızistan’da kritik süreçlerde görev yaptı.

Fuad Masum (Irak Cumhurbaşkanı), Esma Esad (Suriye First Lady’si), Celal Talabani (Irak Cumhurbaşkanı) , Mesut Barzani (Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri), Yevgeni Primakov (Rusya Başbakanı), Berham Salih (Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Başbakanı), Mikheil Saakasvili (Gürcistan Devlet Başkanı), Rahim Meşai ( İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı), Mahmud Kureyşi (Pakistan Dışişleri Bakanı), Mahmud El Zahar  ( Hamas Lideri), Kurmanbek Bakiyev (Kirghizistan Devlet Başkanı), Ahmed Muhtar (Pakistan Savunma Bakanı), Teodoros Pangalos (Yunanistan Dışişleri Bakanı), General David Rodriguez (Afganistan’dan Sorumlu ABD Generali), Richard Holbrooke (ABD Yönetiminin Afganistan ve Pakistan Danışmanı), Adahan Madumarov ( Kırgızistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı), Michael Rubın ( George W.Bush Yönetiminin Ortadoğu Danışmanı), Usama Nuceyfi ( Irak’ın Sünni Lideri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı), Igor Cudinov (Kırgızistan Başbakanı), Jiri Sedivy (NATO Genel Sekreter Yardımcısı) gibi pek çok lider ve siyasetçiyle özel röportajlar ve söyleşiler gerçekleştirdi.

Kepsutlu, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile Yeni Media bölümlerinde ders veriyor.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: