YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN: YUMRUK OLAYI ÇOK BÜYÜK YALANDIR

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Güldal Mumcu’nun “İçimden Geçen Zaman” isimli kitabında kendisi ile ilgili yer alan ifadelere itiraz etti.

Hakan Güngör
twitter.com/bayhakangungor

Kitaptaki “Uğur Mumcu, Yekta Güngör Özden’e yumruk atmış” ifadesinin gerçeği yansıtmadığına değinen Özden, Güldal Mumcu’ya yazdığı mektupta, “Yumruk uydurmasını size kim söyledi şaşırıyorum. Uğur da böyle bir şey söyleyemez. Tersi olsaydı benim ne deyip, ne yapacağımı kestirmeniz mümkün mü? Yumruk olayı çok büyük bir yalandır” dedi.

Kitaptaki iddiaların aksine hayatı boyunca hiçbir zaman gericilerle birlikte olmadığına değinen Özden, mektupta “Çizgim belli. Öyle olsa beni ne AYM Başkanı, ne ADD Başkanı, ne Baro Başkanı, ne de Hukuk Kurumu Başkanı yaparlardı” ifadelerini kullandı.

Özden kitaptaki, Mumcu’nun katlinin ardından 1 yıl sonra taziyeye gittiği iddiasının da gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, “Sizi (Güldal Mumcu) ziyaretimiz hemen olay sonrası idi. (…) Biz gecikmiş değiliz, siz tarihi bir yıl sonraya atmışsınız. Bir yıl sonra ziyaret gereksiz bir kapı çalmadır” dedi.

Güldal Mumcu kitabında şu satırlara yer vermişti:

“Zamanın Yargıtay Başkanı İmran Öktem, sıkı bir laiklik savunucusuydu. Bunu da her fırsatta ifade ederdi. 1969’da ölünce sağcı-dinci fanatikler cenaze namazı kıldırmamak için olaylar çıkarmışlardı. O sırada avukat olan Yekta Güngör Özden namaz kıldırtmayan grubun ileri gelenlerindenmiş. Namaz kıldırılmaması için çıkan arbede sırasında Uğur da “engelleyemeyeceklerini” söyleyerek Özden’e yumruk atmış.” 29.11.2012-Odatv

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: