HİLMİOĞLU’NUN HASTALIKLARI NASIL GÖRMEZDEN GELİNİYOR

İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu, Adli Tıp Kurumu 3.İhtisas Dairesi ve Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu raporlarına rağmen Silivri Devlet Hastanesi’nin sağlık kurulu tarafından üniversitelerin hepatoloji bölümüne sevk edilmedi.

Raporlarda Hilmioğlu’nun ancak “her iki ayda bir üniversitelerin hepatoloji kliniğinde kontrol ve tedavi edilmesi koşuluyla” cezaevinde kalabileceği belirtiliyordu.

Hilmioğlu, son olarak sevk edildiği Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve araştırma Hastanesi’den aldığı raporda, “Hastane mevcut donanımının bu hastayı ileri derecede tedavi etme olanağının olmaması nedeniyle hastanın mutlak surette Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hepatoloji Kliniğine gönderilmesi gerekir “ ifadeleri yer alıyordu.

Silivri Devlet Hastanesi’nin sağlık kurulu ise karaciğer kanseri, böbrek ve şeker hastalıklarını görmezden gelerek Hilmioğlu’nu yalnızca psikolojik rahatsızlık nedeniyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etti.

Hilmioğlu’nun hastalıklarının görmezden gelinmesi ve bu sevk nedeniyle avukatı Hayati Hilmioğlu, sağlık Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

İleri tedavi uygulanmadığı için böbrekleri ağır hasar gören ve şeker hastası olan Hilmioğlu’nun psikolojisi cezaevinde oğlunun ölüm haberini aldığı için bozulmuştu. Avukat Hayati Hilmioğlu, “Fatih Hilmioğlu’nun tek problemi psikolojikmiş gibi davranılıyor ve üniversite hastanesi yerine Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk ediliyor. Müvekkilim ileri derecede siroz ve kanser hastası. Bu nasıl görmezden gelinir” diye konuştu.

KANSER BAŞLANGICI TESPİTİNE NEDEN YER VERİLMEDİ

Cezaevine girmeden önce 21 ay tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Hilmioğlu için ileri derece siroz ve kanser başlangıcı teşhisi koyarak“Cezaevi şartları, stresli koşullar ve hijyenik olmayan ortamlar hasta için kesin hayati tehlike teşkil eder“ şeklinde sağlık kurulu raporu vermişti.

13. Ağır Ceza Mahkemesi bu raporu kabul etmedi ve Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istedi. Adli Tıp Kurumu Hilmioğlunu usulen çağırdı ve daha önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden alınan rapora istinaden Hilmioğlu’nun ileri derecede siroz olduğu belirtilen yeni bir rapor hazırlandı. Ancak bu raporda kanser başlangıcı teşhisine yer verilmedi.

Raporda, Hilmioğlu’nun iki ayda bir hepotoloji kliniği bulunan bir üniversite hastanesinde kontrol edilmesi halinde hapishane şartlarında yaşayabileceği ifadeleri yer alıyordu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin daha önce verdiği raporla çelişen bu rapora itiraz edildi.

İtiraz üzerine Adli Tıp kurumu Genel Kurulunca yeni bir rapor verildi. Bu raporda da 3. İhtisas Kurulu raporunda olduğu gibi Hilmioğlu’nun “iki ayda bir hepotoloji kliniği bulunan bir üniversite hastanesinde kontrol edilmesi” gerektiği belirtiliyordu.

Fatih Hilmioğlu bütün bu raporlara rağmen Silivri Devlet Hastanesi tarafından üniversite hastanelerinin hepatoloji kliniğine sevk edilmedi. (20 Ocak 2013-Odatv)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: