TRANS MUHABİR MICHELLE DEMISHEVICH YAŞADIĞI AYRIMCILIĞI ANLATTI

Türkiye’nin ilk transeksüel muhabiri Michelle Demishevich, İstanbul’da, Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önündeki Starbucks’ta cinsel kimliği nedeniyle ayrımcılığa uğradı.

10732643_717535581649722_969138627_o

Michelle Demishevich ayrımcılığa karşı umutla mücadele etmek gerektiğini belirtiyor.   Fotoğraf: Damla Aydemir

Hakan Güngör
twitter.com/bayhakangungor

Transeksüel gazeteci Michelle Demishevich, Sturbucks çalışanlarının kaba ve ayrımcı davranışlarına maruz kaldı. Yaşananlara tepki gösteren Demishevich, Sturbucks’ın içinde oturma eylemi yaptı.

T24 isimli haber sitesinde çalışan Demishevich olay gününü İstanbul Haber Servsi’ne şöyle anlattı: “Sturbucks’ta sipariş verildiği zaman adınızı karton bardakların üzerine yazıyorlar. Adımı söylediğimde ‘Mişel mi, Maykıl mı’ dediler. ‘Size Mişel Hanım diye mi hitap edeceğiz, Mişel Bey mi’gibi sorular sordular.”

Olay taciz boyutuna ulaştı

Siparişinin hazırlanmasını bekleyen Demishevich, kendisinden sonra sipariş veren 6-7 kişinin içeceklerinin hazırlandığını gördü. Kendi içeceğinin hazırlanıp hazırlanmadığını sorduğunda ise, “Şimdi geliyor” yanıtını aldı. Yaşananlar nedeniyle stres yaşayan Demishevich, yüksek tansiyon ve kalp hastası olduğu için oturarak beklemeye karar verdi. Demishevich ardından yaşananlarla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Ben oturunca orada çalışanlar para iadesi yapmak istediler. ‘Bu ne arkadaşlar?’ diye sorduğumda, ‘Siz paranızı iade etmemizi istediniz’ dediler. ‘Benim böyle bir beyanım olmadı ki’ dedim. Sonra oradan başka bir çalışan çıktı “Paranızı geri istediniz, ben de şahidim” dedi.”

Yaşanan olayın taciz boyutuna ulaştığını düşünen Demishevich, Sturbucks çalışanlarına, “Siz meseleyi şahitlik durumuna getirdiyseiz, ben de oturma eylemine başlıyorum” diye yanıt verdi ve avukatlarını aradı. Bu sırada yaşananları gören 3 kadın; LGBTİ bireylerin sembolü olan renklerden oluşan bir şemsiyeyi açtı. Bir kağıda “Alışın buradayız, LGBTİ’ler her yerde” yazarak Demishevich’e destek oldular.

Hukuki süreç başlayacak

Oturma eylemi yaptığını söylediği halde, işletme müdürünün sorunu çözmek yerine kendisini başka bir yerde oturmasını teklif ettiğine değinen Demishevich, “Burada personelinizden kaynaklanan bir sorun var. İsterseniz onu çözelim” diye yanıt verdi. Ardından Starbucks’un operasyon müdürünün geldiğini belirten Demishevich, “Yazılı olarak bana özür belgesi verilmesini talep ettim. ‘Ya da resmi Twitter hesabınızdan tweet atın’ dedim. Bunu yapmaya yetkilerinin olmadığını, sadece sözlü olarak özür dileyebileceklerini belirttiler. Avukatlarımla görüştüğümde bana artık oradan ayrılmamı söylediler. Orada 3,5 saat oturma eylemi yapmış oldum. Oradan ayrılırken para ve içeceğim kalktığım yerde duruyordu. Kötü bir tecrübeydi” ifadelerini kullandı.

Demishevich, “Keşke böyle olmasaydı ve biz orada ötekileştirilmeye maruz kalmasaydık. Avukatlarımız, Starbucks yönetimiyle telefon ve mail üzerinden tekrar görüşmeye çalışacaklar. Ama Starbucks yönetimi bu konuyu konuşmaktan kaçınıyor.Yönetimle konuştuktan sonra avukatlar resmi bir girişimde bulunacaklar. Zannediyorum bir dava süreci başlayacak” dedi.

*Hakan Güngör, Damla Aydemir, Hazan Celhunz’un “Convergence Journalism” dersi için hazırladığı İstanbul Haber Servisi isimli blogta 27 Ekim 2014’te yayımlanmıştır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: