GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI NEYİ GİZLİYOR

Ergenekon Davası tutuklu sanığı Avukat Gazi Serdar Öztürk’ün ofisinde bulunduğu iddia edilen 250 adet merminin NORMA isimli şirket tarafından NATO aracılığıyla Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilen mermiler olduğu ortaya çıktı.

Serdar Öztürk’ün avukatı Demet Reçber, 3 Haziran 2009’da Öztürk’ün iş seyahati sırada ofisine yapılan baskında elde edildiği öne sürülen 32 kalibrelik ve plastik bir kutu içinde yer alan S&W mermilerinin barkod numaralarından üretici firma olan NORMA’ya ulaştı. NORMA şirketinden Lennart Falk’ın yaptığı açıklamada, imalat zamanının 2007 ve teslimat tarihinin 2008 olduğu belirtilen mermilerin alıcısının Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı olduğu ve Lüksemburg’daki NAMSA Operasyonel Lojistik’e teslim edildiği belirtiliyor.

Avukat Demet Reçber, NAMSA aracılığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilmek üzere NATO’ya iletilen mermilerle ilgili olarak mahkemeden gümrük kayıtlarını talep etti. Ancak Gümrükler Genel Müdürlüğü yargılama konusu ile ilgili olmayan bazı ithalat belgelerini göndermesine rağmen, 2008 Nisan belgelerinde olması gereken söz konusu mermi kayıtları gönderilmedi. Bunun üzerine Yargıtay’a suç duyurusunda bulunuldu ve gümrük müsteşarlığı hakkında soruşturma açıldı.

Avukat Reçber yaptığı açıklamada “NATO’ya, NAMSA aracılığı ile Jandarma Genel Komutanlığı için teslim edilmiş mermilerin silahı bile olmayan müvekkilimin ofisinde ne aradığının cevabı yok” dedi.

Öztürk, 1994’te bir operasyonda PKK’lılar tarafından döşenen mayına basıp ağır yaralanarak sol gözünü kaybetmiş ve Cumhurbaşkanı tarafından Devlet Övünç Madalyası ile ödüllendirilmişti. Gözaltına alındığı 5 Haziran 2009 tarihine kadar Ergenekon davası sanığı Albay Levent Göktaş’ın avukatlığını yapan Öztürk’ün ofisinde bulunduğu iddia edilen mermilerin üzerinde kendisine ait parmak izi yer almıyor.

Şimdi şu sorular cevap bekliyor:

NATO’nun Jandarma Genel Komutanlığı’na iletilmek üzere teslim aldığı mermiler Serdar Öztürk’ün ofisine nasıl geldi? Kimler tarafından bırakıldı?

Bir gözü görmeyen, diğerinde de ileri derecede görme kaybı olan, silahı ve mermilerin üzerinde parmak izi olmayan Serdar Öztürk bu mermilerle nasıl suçlanmaktadır?

Gümrük Müsteşarlığı 2008 Nisan ayına ait kayıtları neden vermemektedir? Mahkemeden gizlenen nedir?

Görünen o ki, tüm gerçeklerin ortaya çıkmasının önünde ciddi engellemeler var ve bırakın “Şüphe sanığın lehine yorumlanır” ilkesini, sanığın suçsuz olduğunu ispatlama çabalarına bile ket vurulabiliyor. Sözde delillerin arkasındaki gerçeğe ulaşma görevi ise ancak sanık ve müdafilerinin çabasına kalıyor. (5.10.2012)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: