BEHÇET SAATCI: TOPLUMUN GENLERİYLE OYNUYORLAR

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Gezi direnişi nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çanak çömlek çalan ve komşusunu rahatsız edeni şikayet et” çağrısına karşı düzenlediği “Komşunu ihbar etme, komşunla iftar et” kampanyasını Muğla Haber Gazetesi’ne değerlendirdi.

Behcet Saatcı,

Behcet Saatcı, Gezi Parkı sürecinin Türkiye’nin geleceğini doğrudan etkileyeceğini belirtti.

Fethiye halkının kampanyaya büyük destek verdiğini ve ciddi bir dayanışma örneği sergilediğini belirten Saatcı, “Herkes evinde pişirdiğini getirdi, komşular bir araya geldi ve yemeğimizi paylaştık” dedi.

Saatcı, kampanyanın yerel ve ulusal gazetelerde yankı bulmasının, yapılan işin doğru olduğunun ve yerel bir yönetici olarak muhalefet görevini yerine getirdiklerinin bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Mahallelere ihbar kutuları konacağını ve herkesin birbirini şikayet etmesine çalışılacağına değinen Saatçı, “Komşu komşuya, akrabadan daha yakındır. ‘Of’ dendiğinde yardım için ilk koşan kişi komşudur. Bu komşuluk ilişkilerine vurulacak en büyük darbedir” diye konuştu.

Komşuluk ilişkilerinin, aile yapısının ve toplumsal birliğin temeli olduğunu vurgulayan Saatçi, “Geleneklerimizde, göreneklerimizde ve mayamızda ihbarcılık yoktur. Şikayet eden de normal karşılanmaz. Türk insanının genleriyle oynanıyor” dedi.

GEZİ PARKI’NDAN SONRA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Behçet Saatcı, Muğla Haber Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Gezi Parkı sürecinin Türkiye’nin geleceğini doğrudan etkilediğini belirtti. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyen Saatcı, “Herkesin dengesi ve ezberi bozuldu. Artık herkes yeni oluşuma göre kendini dizayn etmek zorunda” dedi.

Saatci, Gezi Parkı’nda ateşe körükle gidildiğine değinerek, “Hala hak arayan insanların ağır ceza ile, müebbet ile yargılanması gerektiğini söyleyen insanlar var” diye konuştu.

Eylemler sırasında kamu malına ve esnafa zarar verenleri asla tasvip etmediğinin altını çizen Saatcı, “İnsanların en doğal hakkı olan protesto hakkını kullananlara karşı gösterilen farklı tavrın ve güç gösterisinin terk edilmesi gerekiyor. Yoksa daha sıkıntılı bir sürece girilebileceğini düşünüyorum” dedi.

(Muğla Haber’de 5 Ağustos 2013’te yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: