NORMAL DEĞİLİZ HİÇ BİRİMİZ: DENNIS DICLAUDIO’DAN PARANOYAK

Dünyanın en önemli insanı olduğunuzu düşündüğünüz olur mu? Bir ortamda ilgi odağı olmadığınız için sinirlenir misiniz? “Paranoyak, Ruh Sağlığından Şüphe Edenlerin El Kitabı”nı okuyup teşhisinizi koyabilirsiniz.

6a0147e05adc32970b0192ac2bee3e970d

Kitapta 45 farklı ruhsal rahatsızlıkla ilgili bilgiler yer alıyor

Hakan Güngör
twitter.com/bayhakangungor

Dennis Diclaudio’nun kitabı “Paranoyak”, adı üzerinde “Ruh Sağlığından Şüphe Edenlerin Kitabı.”

Mizah yazarı ve komedyen Dennis Diclaudio’nun muzip bir dille yazdığı kitabın içeriğine geçmeden önce gelin “paranoya” kelimesinin anlamına bakalım.

Paranoya, Fransızcadan dilimize geçmiş bir sözcük. TDK’nın sözlüğüne göre, “Abartılı gurur, kuşku, güvensizlik, bencillikle belli olan bir ruh hastalığı.” Ali Püsküllüoğlu’nun sözlüğüne göre “Düzenli ve sürekli sabuklamaların, bencillik, güvensizlik, kuşku ve bilinçsiz suçluluk duygularının yoğun olduğu bir ruh hastalığı.”

Yazar da bazı hastalıklardan muzdarip

Günlük hayatta epey kullandığımız bu sözcük kitapta 45 farklı “rahatsızlık” için kullanılıyor. Yazar bu 45 ruhsal bozukluğun nasıl ortaya çıktığını, belirtilerinin neler olduğunu ve tedavisini eğlenceli bir dille anlatılıyor. Mizah dozu hiç düşmeyen kitap bir nevi “hastalıklardan hastalık beğen” kitabı. Zira kitapta yer alan 45 ruhsal bozukluktan birçoğunun kendi payınıza düştüğünü görüyorsunuz ve bu can sıkıcı olabiliyor ama sizi rahatlatan yine yazarın kendisi oluyor. Diclaudio kitabın önsözünde “Kendimde bu bozuklukların yüzde 25’ini tespit ettim” diyor.

339778_2

Kitabı Avi Pardo çevirdi.

Windigo Psikozu ve diğerleri

Kitaptaki kimi rahatsızlıklar hemen herkeste görülebilir türden. Başkalarını gücendirmekten ya da rahatsız etmekten korkuyorsanız, kendinizi sürekli aynı işleri yaparken buluyor ve “makineleştiğinizi” hissediyorsanız, yeterince takdir edilmediğinizi düşünüyorsanız ya da “denginiz olmayan” insanlara aşık oluyorsanız kitabı okumanızda fayda var. Elbette bu saydıklarım, belirttiğim gibi günümüz toplumunda, sosyal hayat içerisinde hemen hemen herkesin yaşayabileceği sorunlar. Ancak kitap fark ettiğimiz ya da henüz edemediğimiz, herkeste olmayan bazı “özel” sorunları tespit etme konusunda epey yardımcı oluyor. Örneğin… Daha önce kendinizi bir insan yediğinizi hayal ederken buldunuz mu? Yanıtınız evetse probleminizin adı Windigo Psikozu ve acilen tedaviye ihtiyacınız var.

“Hayat kaygısız geçirilmeyecek kadar kısa”

Peki dünyanın en önemli insanı olduğunuzu düşündüğünüz olur mu? Bir ortamda ilgi odağı olmadığınız için sinirlenir misiniz? “En iyisi” siz misiniz? O halde sorununuz narsisistik kişilik bozukluğu ve muhtemelen o kadar da “iyi” değilsiniz…

Ya toplumsal statüsü sizden daha yüksek birinin size aşık olduğunu düşündünüz mü? Kitapta anlatıldığına göre John Hinckley düşünmüştü ve 1981 yılında, hiç tanışmamış olmalarına rağmen kendine aşık olduğunu düşündüğü Jodie Foster’ı etkilemek için Başkan Reagen’ı vurdu!

Bir şeyleri atmakta zorlanır mısınız, evde atılmayı bekleyen ama kıyamadığınız çok fazla şey var mı? Sizin olmayan bir şeye sahip olmak için yanıp tutuşur musunuz, peki elde etmek için neleri göze alırsınız? Elinize geçen her şeyin tadına bakmak ister misiniz, mesela toprak ya da saç? Ateşi izlemekten keyif alır mısınız, ya bir yangını?

Her kitap bir yolculuktur, bu kez seferimiz ruhumuzun iltihaplarına… Paranoyak tarafınızı görmek için daha iyi bir fırsat olabilir mi? Diclaudio’nun da dediği gibi, “Hayat kaygısız geçirilmeyecek kadar kısa.”

(Milliyet Kitap’ın Aralık 2010 sayısında yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: