ÖZCAN ALPER AÇIKLADI: RÜZGARIN HATIRALARI NE ZAMAN VİZYONA GİRECEK?

Montreal Film Festivali’nde “Rüzgarın Hatıraları” filmi ile yarışacak olan yönetmen Özcan Alper, Evrensel gazetesine konuştu. Alper, “Filmin alacağı sonuç benim için çok belirleyici değil” dedi.

Özcan Alper

Alper festivaller için”Ne onlarla, ne onlarsız”dedi.

Hakan Güngör

Özcan Alper, “Montreal köklü bir festival ancak filmin orada alacağı sonuç benim için çok belirleyici değil. Montreal’e yaklaşık 2 bin film başvuru yapıyor ve 20-25’i seçiliyor. Dolayısıyla yarışmaya katılmak her şey değil. Maalesef yeni filmleri duyurmak için festivallere katılmak bir zorunluluk haline geliyor” dedi.

Bu gibi festivaller için “Ne onunla, ne onsuz derler ya, durum aslında böyle” diye konuşan Alper, “Montreal’e daha çok Kuzey Amerikalı dağıtıcılar geliyor. Bu sayede sonraki filmler için ortak yapımcılar bulunabiliyor. Bir de filmin evrensel olarak seyirci karşısındaki durumu görülebiliyor” diye konuştu.

Filmin seçim olmaması durumunda Kasım ayında vizyona girebileceğini belirten Alper, “Ülke öyle bir hale geldi ki, filmin ne zaman vizyona gireceğine bile koalisyonun kurulup kurulmayacağına göre karar veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Rüzgarın Hatıraları” filminin başrollerinde Onur Saylak ve Sofya Khandamirov yer alıyor. Filmde ayrıca Ebru Özkan, Mustafa Uğurlu, Murat Daltaban, Menderes Samancılar ve Tuba Büyüküstün rol alıyor. Çekimleri Artvin ve Batum’da gerçekleştirilen film; çevirmen ve ressam Aram’ın İkinci Dünya Savaşı döneminde, siyasi nedenlerle hayatını kurtarmak için İstanbul’dan kaçışını konu alıyor. Karadeniz’de Sovyet-Gürcistan sınırındaki bir orman köyünde sıkışıp kalan Aram için bu kaçış, çocukluğuna dair kayıp bir zamanın izlerini aramaya dönüşüyor.

(Bu haber “Rüzgarın Hatıraları Montreal’de yarışacak” başlığı ile 14 Ağustos 2015’te Evrensel’de yayımlanmıştır)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: