FANZİNLERİN DAĞITIM SORUNUNA DEVA: FANZİNLİK

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında yayınlanan fanzinler için bir dağıtım noktası işlevi gören Fanzinlik‘in kurucusu Aşkın Yücel Seçkin, yeni fanzinlerle dayanışma içinde olmaya hazır olduklarını belirtti.

10447412_307065016115574_8221738387022703647_n

Aşkın Yücel Seçkin.

Hakan Güngör
twitter.com/bayhakangungor

Türkiye’de fanzinciliğin önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen dağıtım sorununu aşmak üzere kurulan Fanzinlik, fanzinler arasındaki dayanışmayı güçlendirmek adına yola çıktı.
Fanzinlerin hem dağıtımı, hem de arşivlenmesi konusunda çalışmalar yürüten Fanzinlik, Kadıköy’deki Nahcivan Pasajı’nda okurlara hizmet veriyor.
Facebook ve Twitter hesapları üzerinden fanzinlere dair duyurular yapan Fanzinlik, internet sitesi üzerinden radyo yayını da yapılıyor. Online radyoda fanzin çıkaran kişi ya da ekipler yayın yapabiliyor, fanzinlerini tanıtabiliyor, fanzinlerin içeriklerine dair program hazırlayabiliyor.
10407804_491333367673698_8937816862013837189_n

FANZİN VERİ TABANI

Fanzinlik’in kurucularından Aşkın Yücel Seçkin, uzun süredir böyle bir proje üzerinde çalıştıklarını ve özellikle Gezi direnişinin ardından harekete geçtiklerini belirtiyor. Gezi direnişinin fanzin çıkaran kişilerin biraraya gelmesine de vesile olduğuna değinen Yücel, 2013’te hayata geçirdikleri proje kapsamında öncelikli hedeflerinin fanzincilere bir dayanışma platformu yaratmak olduğunu söylüyor.

Fanzinlerin uzun ömürlü olmalarının ve yeni okurlar edinebilmelerinin ancak dayanışma ile mümkün olabileceğini kaydeden Seçkin, Fanzinlik projesiyle yüzlerce fanzinin bin 277 sayısının yer aldığı bir veri tabanı oluşturduklarını vurguluyor. Fanzin Database, siteye kayıtlı fanzinlere dair bilgilerin ve bunların pdf’lerin de bulunabildiği bir arşiv niteliği taşıyor.

Seçkin, “Bir okur herhangi bir fanzine ulaşmak istediğinde mümkünse basılı halini, değilse pdf’ini kendisine yollayabiliyoruz. Eğer bizim arşivimizde yer almıyorsa hem arşive kazandırmak, hem okura ulaştırmak adına fanzin ekibiyle iletişim kurmaya çalışıyoruz” diyor. Fanzinler, okurlara posta yoluyla da iletilebiliyor.

Radyo ve arşiv çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan Seçkin, yeni fanzinlerle işbirliği yapmaya hazır olduklarının altını çiziyor.

 

Reklam

One comment

  1. ilginç fikir yani bravo. kimin aklına geldiyse kutluyorum

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: